יצרניות ההלבשה, שפרשו מסין לפני שנתיים, חוזרות בשקט: קשה לצאת משרשרת האספקה הסינית

Clothing Makers Find It Hard to Break With China's Supply Chain

בשנתיים האחרונות, יצרני הלבשה והנעלה, מאדידס ועד נייקי, העבירו את שרשראות האספקה שלהם אל מחוץ לסין, מונעים על ידי מתחים גיאופוליטיים וירידה בעלויות הייצור, נכתב במאמר. אבל על רקע אי הוודאות הכלכלית העולמית הגוברת והביקוש הצרכני החלש, רבים מגלים שמציאת מרכזי ייצור חלופיים היא כשלעצמה מאתגרת. חלקם פשוט חזרו לסין היבשתית.

המאמר נותן כמה דוגמאות ספציפיות:

הראשון, לין פנג, בשנות ה-50 לחייו, הוא בעל מפעלי בגדים בגואנגז’ו ובדלתא של נהר היאנגצה, המתמחים בייצור בגדים ללקוחות אירופאים ואמריקאים. בשנת 2020, לין פנג פתחה קו ייצור חדש של בגדי נשים בהאנוי, וייטנאם, והשכר שהוצע לעובדים וייטנאמים היה רק מחצית מזה של אלה בגואנגז’ו. בהתחלה, לין פנג היה מאושר מאוד, אבל מהר מאוד גילה כי המלאי הולך וגדל, ויש מעט הזמנות מלקוחות בחו”ל. בשנת 2021 הוא נסוג מווייטנאם ועבר חזרה לגואנגז’ו. “עלויות עבודה נמוכות ופטורים ממכסים הם חסרי משמעות בהקשר של ביקוש חלש”.

המצב דומה עבור ג’י, שבבעלותו מפעל לייצור ג’ינסים בקמבודיה ויש לו גם מפעל בז’ונגשאן, גואנגדונג. השכר ששילם לעובדיו בז’ונגשאן היה גבוה רק בכ-30% מאשר בקמבודיה בשנתיים האחרונות, אך התפוקה של המפעלים הסיניים הייתה גבוהה ב-20%, והעובדים היו מיומנים יותר. לכן, “הרחבת הייצור בדרום מזרח אסיה אינה החלטה רציונלית”.

ראש איגוד הטקסטיל וההלבשה של וייטנאם אמר כי תעשיית הבגדים של וייטנאם עדיין תלויה בעיקר בחומרי גלם סיניים, כגון כפתורים, מחטים, תוויות ואריזות. “רוב הלקוחות שמבצעים הזמנות במפעלים בווייטנאם נמנעים מחוזים ארוכי טווח. מפעלי ביגוד רבים עובדים רק על בסיס חודשי, וחלקם מתכננים לקצר את שבוע העבודה לארבעה ימים כדי לחסוך בעלויות”.

הודו היא נהנית נוספת מהעברת כמה יצרנים מסין. Fast Retailing ושות’ יוניקלו, חברה בת של יוניקלו, אמרה כי תחפש שותפי ייצור נוספים בסין, בעוד אפל. היא גם מרחיבה את הייצור שלה בסין, ומבקשת לגוון מהמרכזים העיקריים שלה בסין.

עם זאת, נותר לראות אם מדינה אחרת – אפילו כזו עם אוכלוסייה דומה לזו של סין – תוכל להתחרות במערכת האקולוגית התעשייתית העצומה שלה.

מייקל רסקו, איש עסקים וייטנאמי שמחבר בין יצרני בגדים מקומיים לקונים מחו”ל, סייע לבעלים לפתוח מפעל חדש בווייטנאם בשווי 80 מיליון דולר לייצור בדים בשיטות ידידותיות יותר לסביבה. החברה שמה חלק מעלות המפעל החדש על מחיר הבד, רק כדי למצוא את עצמה מובסת באופן עקבי על ידי מתחרים זולים יותר בסין.

“זו הדילמה”, אומר לסקאו, “הלקוחות רוצים בדים שיוצרו בווייטנאם, אבל הם לא רוצים לשלם מחיר גבוה יותר”. הם רוצים שהכל יהיה זול ככל האפשר. “

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Business Director at Shanghai Fumao Clothing Co.,LTD

Thank You Cartoon

Thank You!

You have just successfully emailed us and hope that we will be good partners in the future for a win-win situation.

Please pay attention to the feedback email with the suffix”@fumaoclothing.com“.

Dispacher Icon.png
KEEP IN TOUCH

Fill in your details and we’ll get back to you within 24 hours.We promise not to use your e-mail for spam.